Nyári Akadémia 2002 – magyar-történelem szakcsoport

Beszámoló a magyar-történelem szakcsoport munkájáról

A tanító, tanárember gyakran kerül olyan helyzetbe, hogy környezetében, társaságban, ismetesse és magyarázza történelmüket, illetve közös történelmüket. Ennek nem csak azért van nagy jelentősége, mert erősíti nemzeti öntudatunkat és erőt ad a megmaradáshoz, hanem azért is fontos, mert  a történelem helyes ismerete, az emberi társadalom fejlődését meghatározó jogi és gazdasági keretek ismerete megkönnyíti pedagógusainknak azt a feladatát, hogy magyarázataikkal eloszlassák a magyar nyelvterület körüli nemzetek tudatában, a múltban kialakult tévhiteket és előítéleteket. Ezért a Nyári Akadémia Magyar-történelem szakcsoportjának kiemelt szerepe van pedagógusaink továbbképzésében.
A történelmi szakkör idei előadói, az előző évekhez hasonlóan, eleget tettek az említett feladatoknak és sokoldalú érdekes előadásaikkal gyarapították a hallgatók történelmi ismereteit. A jövőben is ezen az úton kell járni és az eddigi – részben alapozó – előadások után, mint annak természetes folytatásaként, olyan témákat kell feldolgozni, amelyek ismeretében, konkrét példák bemutatásával hatékonyan tudunk délszláv, román, szlovák stb. környezetben hozzájárulni a történelem folyamán felgyülemlett nézeteltérések tisztázásához, helyzetünk könnyítéséhez és a Kárpát-Régió stabilizálásához.
Reméljük, hogy az eddigi nagytudású kiváló előadók tarsolyából a jovőben továbbra is sok olyan téma kerül elő, amely jól felkészíti pedagógusainkat arra, hogy történelmünk helyes, célszerű ismertetésével hozzájáruljanak sorsunk alakításához.

 

Összeállította:

Marjanovics László