A Nyári Akadémia a magyar pedagógusok legnagyobb szünidei továbbképző intézményévé nőtte ki magát. Örömmel vettük tudomásul, hogy minden évben egyre több pedagógus vesz részt rajta. Hiánypótló, mivel a tanárokat megismerteti a korszerű ismeretekkel, ezáltal a szemléletváltást is szolgálja. Ezek a tanárképző tanfolyamok iskoláinknak a tanulásról és a tanításról alkotott hitvallását tükrözik. Hisszük, hogy a tanítási folyamat igazán a tanítási gyakorlat során tanulható; ezt a folyamatot csak kiegészítheti az elméleti oktatás, de nem helyettesítheti. Az Akadémián rengeteg gyakorlati kérdésre kap választ a gyakorló pedagógus. A tanfolyamok szervezése és hangulata emberközpontú.
Az ismeretek folyamatos frissítése elengedhetetlen a hatékony munkavégzéshez. Ennek felismerése fontos egyéni érdek. Az élethosszig-tanulás napjainkra társadalmi szükségletté vált. Az informatika szakos tanárok, valamint az informatika tárgy tanítására kompetenciákkal rendelkező tanárok személyükben is érdekeltek abban, hogy az eddigiekben fontos munkaköri feladataik továbbra is érvényben maradjanak. A jövő feladatai már nem képzelhetőek el az informatikai eszközök használata nélkül, mivel az elmúlt évtizedben nagy mértékű a különböző munkahelyek számítógépesítése. A továbbiakban nem bízhatjuk a véletlenre a gyerekek informatikai kultúrájának a kialakulását. Az iskolák jelenleg több csoportba tartoznak a számítógépek mennyiségi és minőségi állapota szerint, valamint a tanárellátottságban is eltérés van közöttük.
A továbbképzés vezetői a következő tartalmi követelményeket tűzték ki célul:
A CorelDRAW rajzoló- és a Photoshop képszerkesztő programokban ismerni az alapvető műveleteket és bizonyos fokú jártasság kialakítása:
A web-szerkesztő segítségével, HTML forrásban oktatási segédanyagokat összeállítani, linkgyűjteményt készíteni, állományokat lekérni.
A Microsoft Access adatbázis kezelő programban elsajátítani az adatok bevitelét, egymásközti kapcsolatának létrehozását, majd ezek lekérését.
A kitűzött célok megvalósításában kitűnő szakemberek nyújtottak segítséget, akik lehetőséget teremtettek arra, hogy a tanárok kellően fel tudjanak készülni az említett tartalmakból. Az előadás közben állandóan utaltak a felmerülő problémákra illetve nehézségekre és tapasztalataik alapján tanácsokkal szolgáltak azok megoldására. Több látványos és egyszerű gyakorlat bemutatására is sor került, azonban felhívták a figyelmünket arra, hogy hagyni kell a diákok fantáziáját szárnyalni, kreatív alkotó munkára kell ösztönözni őket.
Reményt adó a tanárok nyáridőben is olthatatlan tudásszomja, az előadók felkészültsége, s az, hogy mindenki mennyire komolyan végzi a feladatát. Az lenne a jó, ha ez a továbbképzés valóban elősegítené a tanárok informatikai gondolkodásmódjának további fejlődését. Remélhető, hogy az itt elvégzett feladatok sikeres megoldása szerzett annyi örömet, nyújtott annyi sikerélményt, amely további munkára ösztönöz bennünket, s ez által újabb sikerek forrása lesz.
Pályatársaim és a magam nevében is, köszönettel tartozunk Király Veronkának, a Nyári Akadémia főszervezőjének és az előadóknak, valamint mindazoknak a személyeknek, akik lehetővé tették számunkra, hogy részt vehessünk egy ilyen színvonalas továbbképzésen, amely sikeréhez nagyon sok ember közös áldozatvállalására volt szükség.
Ignác Hajnalka